Κατέκτησε το “13ο Salonica Cup” η ΕΠΣΜ

Με τον Στράτο Λευθερούδη και τον Θέμη Αρτουμά σε μεγάλη φόρμα, οι Προπαίδες της ΕΠΣΜ πανηγύρισαν το μεσημέρι του Σαββάτου (1/7) την κατάκτηση του “13ου Salonica Cup”, καθώς επικράτησαν της Κυπριακής Ακαδημίας “Ευθυμιάδη” με 5-2, στο αθλητικό κέντρο “Μάττα”.

Μπορεί η ομάδα της ΕΠΣΜ να βρέθηκε πίσω στο σκορ μόλις στο 2ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο ο Λευθερούδης στο 23’ έφερε και πάλι το παιχνίδι στα ίσια. Στη συνέχεια, η ΕΠΣΜ πήρε κεφάλι στο σκορ με τον Θέμη Αρτουμά ο οποίος έκανε το 2-1 στο 30’.

Στην επανάληψη, η ομάδα της Κύπρου ισοφάρισε σε 2-2 έπειτα από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, όμως στο 43’ και η ΕΠΣΜ κέρδισε πέναλτι στο οποίο ευστόχησε ο Αρτουμάς πετυχαίνοντας το δεύτερο προσωπικό του τέρμα στον τελικό του “13ου Salonica Cup”.

Τέλος, η ομάδα της ΕΠΣΜ με άλλα δύο τέρματα στο 50’ και στο 60’ διαμόρφωσε το τελικό 5-2 και στέφθηκε Κυπελλούχος.

(Δύο από τους πρωταγωνιστές που βοήθησαν την ομάδα της ΕΠΣΜ να στεφθεί Κυπελλούχος. Από αριστερά ο Στράτος Λευθερούδης και δεξιά ο Θέμης Αρτουμάς, οι δύο ποδοσφαιριστές αγωνίζονται στην Ακαδημία του Κεραυνού Αγγελοχωρίου)