Οι καταγωγές των Ελλήνων διεθνών

127

Ο ΠΣΑΠ έκανε ένα αφιέρωμα στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα συγκεντρώνοντας τον τόπο γέννησης αλλά και την πρώτη ομάδα κάθε Έλληνα παίχτη.

Από τους 48 ποδοσφαιριστές της Εθνικής, μόλις 8 έχουν γεννηθεί σε Αθήνα και Πειραιά, 20 έχουν καταγωγή από την Βόρεια Ελλάδα, 7 από την Κεντρική Ελλάδα, 7 από την Νότια Ελλάδα και τα νησιά, ενώ 6 ποδοσφαιριστές έχουν γεννηθεί στο εξωτερικό.

Στο σύνολο των 48 ποδοσφαιριστών, οι 32 έχουν ξεκινήσει την καριέρα τους από ερασιτεχνικές ομάδες, οι 13 αγωνίστηκαν για πρώτη φορά σε Ακαδημίες ΠΑΕ που ήταν στη Super League ή την Football League, ενώ 3 ξεκίνησαν από ομάδες του εξωτερικού.

Με αλφαβητική σειρά, οι 48 ποδοσφαιριστές της Εθνικής Ανδρών, τον τόπο γέννησης τους και την πρώτη ομάδα ή Ακαδημία για την οποία έπαιξαν:

Κάντε like στη σελίδα μας να μαθαίνετε πρώτοι όλα τα νέα των ΑΚΑΔΗΜΙΩΝ

ΣΤΕΦΑΝΟΣ ΑΘΑΝΑΣΙΑΔΗΣ: Λάκκωμα Χαλκιδικής-Ακαδημία ΠΑΟΚ
ΘΑΝΑΣΗΣ ΑΝΔΡΟΥΤΣΟΣ: Αθήνα – Ακαδημία Ολυμπιακού
ΧΡΗΣΤΟΣ ΑΡΑΒΙΔΗΣ: Αθήνα – Ακαδημία ΑΕΚ
ΜΑΡΚΟΣ ΒΕΛΛΙΔΗΣ: Κορησός Καστοριάς – Δόξα Κορησού
ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ ΒΕΛΛΙΟΣ: Θεσσαλονίκη – Ακαδημία Ηρακλή
ΛΟΥΚΑΣ ΒΥΝΤΡΑ: Μέστο Αλμπρέχτισε Τσεχία – Αλμωπός Αριδαίας
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΙΩΤΑΣ: Νεοχώρι Χαλκιδικής-Μέγας Αλέξανδρος Νεοχωρίου
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΓΛΥΚΟΣ: Βόλος-Ολυμπιακός Βόλου
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΟΣ: Πειραιάς – Ατρόμητος Πειραιώς
ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΔΙΟΥΔΗΣ: Τρίκαλα Ημαθίας – Ακαδημία Αρη
ΚΑΡΛΟΣ ΖΕΚΑ: Λισσαβόνα-Κάζα Πία
ΣΤΕΦΑΝΟ ΚΑΠΙΝΟ :Πειραιάς-Αετός Κορυδαλλού
ΝΙΚΟΣ ΚΑΡΕΛΗΣ : Ηράκλειο-Ακαδημία Εργοτέλη
ΟΡΕΣΤΗΣ ΚΑΡΝΕΖΗΣ: Αθήνα – Ομιλος Φιλάθλων Αγίου Ματθαίου Κέρκυρας
ΣΤΕΛΙΟΣ ΚΙΤΣΙΟΥ: Θεσσαλονίκη-Παύλος Μελάς
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΚΟΝΕ: Τίρανα-ΑΟΚ Φαλήρου
ΓΙΩΡΓΟΣ ΚΟΥΤΡΟΥΜΠΗΣ: Αθήνα-Καλλιθέα
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΚΥΡΙΑΚΙΔΗΣ: Καβάλα-Νέστος Χρυσούπολης
ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΑΝΘΑΤΗΣ: Αθήνα-Καλαμάκι
ΓΙΑΝΝΗΣ ΜΑΝΙΑΤΗΣ: Λιβαδειά-Ηνίοχος Λιβαδειάς
ΠΕΤΡΟΣ ΜΑΝΤΑΛΟΣ: Κομοτηνή-Ακαδημία Μεσούνης
ΚΩΣΤΑΣ ΜΑΝΩΛΑΣ: Νάξος-Πανναξιακός
ΧΑΡΗΣ ΜΑΥΡΙΑΣ: Ζάκυνθος – Ζακυνθιακός
ΚΩΣΤΑΣ ΜΗΤΡΟΓΛΟΥ: Κρηνίδες Καβάλας-Ντούϊσμπουργκ
ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΜΟΡΑΣ: Λάρισα-Αμπελόκηποι Λάρισας
ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΑΚΑΚΗΣ: Αγρίνιο-ΑΣ Αχελώος Νεοχωρίου
ΤΑΣΟΣ ΜΠΑΚΑΣΕΤΑΣ: Κόρινθος-Πετρί Κορινθίας
ΒΑΣΙΛΗΣ ΜΠΑΡΚΑΣ: Ολλανδία-Ακαδημία Ατρομήτου Αθηνών
ΜΙΧΑΛΗΣ ΜΠΟΥΚΟΥΒΑΛΑΣ : Αγρίνιο-Ελπίδες Αγρινίου
ΣΩΤΗΡΗΣ ΝΙΝΗΣ : Χειμάρρα-Ακαδημία Απόλλωνα Σμύρνης
ΜΑΡΙΟΣ ΟΙΚΟΝΟΜΟΥ : Γιάννινα-Ακαδημία ΠΑΣ Γιάννινα
ΚΥΡΙΑΚΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ : Κατερίνη-Σβορώνος
ΘΑΝΑΣΗΣ ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ : Θεσσαλονίκη-Ακαδημία Αρη
ΣΩΚΡΑΤΗΣ ΠΑΠΑΣΤΑΘΟΠΟΥΛΟΣ : Καλαμάτα-Αίας Καλαμάτας
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΠΕΛΚΑΣ : Γιαννιτσά-Αθλητική Ακαδημία Γιαννιτσών
ΘΩΜΑΣ ΠΕΤΣΟΣ :Ντύσσελντορφ-Ντύσσελντορφ 99
ΑΝΔΡΕΑΣ ΣΑΜΑΡΗΣ : Πάτρα-ΠΑΟ Βάρδας
ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΣΙΟΒΑΣ : Δράμα-Ακαδημία Δόξας Δράμας
ΜΑΝΩΛΗΣ ΣΙΩΠΗΣ : Αλεξανδρούπολη-Δόξα ( ΑΟ σήμερα ) Τυχερού Εβρου
ΚΩΣΤΑΣ ΣΤΑΦΥΛΙΔΗΣ : Θεσσαλονίκη-Αετός Ακροποτάμου
ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΤΑΧΤΣΙΔΗΣ : Ναύπλιο-Πανναυπλιακός
ΓΙΩΡΓΟΣ ΤΖΑΒΕΛΛΑΣ : Αθήνα-Δόξα Βύρωνα
ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ ΤΖΙΟΛΗΣ : Κατερίνη-Απόλλων Λιτοχώρου
ΒΑΣΙΛΗΣ ΤΟΡΟΣΙΔΗΣ : Ξάνθη-Αρης Πετεινού
ΓΙΑΝΝΗΣ ΦΕΤΦΑΤΖΙΔΗΣ : Δράμα-Σούρμενα
ΚΩΣΤΑΣ ΦΟΡΤΟΥΝΗΣ : Τρίκαλα-Δήμητρα Τρικάλων
ΤΑΞΙΑΡΧΗΣ ΦΟΥΝΤΑΣ : Μεσολόγγι-ΑΣ Αχελώος Νεοχωρίου
ΛΑΖΑΡΟΣ ΧΡΙΣΤΟΔΟΥΛΟΠΟΥΛΟΣ: Διαβατά-Ατέρμονας