SL Κ15: Πρωταθλητής ο ΠΑΟΚ! Νίκησε τον Ολυμπιακό στα πέναλτι

304

Η ομάδα Κ15 του ΠΑΟΚ νίκησε την αντίστοιχη του Ολυμπιακού στη διαδικασία των πέναλτι με σκορ 7-6 και αναδείχθηκε πρωταθλήτρια Ελλάδας!

Στον τελικό του πρωταθλήματος υποδομής της Super League Κ15 που διεξήχθη στη Λάρισα χωρίς την παρουσία φιλάθλων, έγινε εξαιρετικό παιχνίδι ανάμεσα στα τμήματα Παίδων (κάτω των 15 ετών) των Ακαδημιών του ΠΑΟΚ και του Ολυμπιακού.

Ο Δικέφαλος άνοιξε το σκορ στο 28ο λεπτό της αναμέτρησης με γκολ του Αλτιντζή. Η εικόνα του αγώνα έδειχνε ότι οι “ασπρόμαυροι” θα κατακτούσαν τον τίτλο από την κανονική διάρκεια του.

Ωστόσο, ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 1-1 με γκολ του Τόλιου στις καθυστερήσεις του ματς, οδηγώντας τον τελικό στη διαδικασία των πέναλτι.

Στη “ρώσικη ρουλέτα”, οι εκτελέσεις όλων ήταν εξαιρετικές. Τελικά, ο λυτρωτής των “ερυθρόλευκων”, Τόλιος, έγινε ο μοιραίος, καθώς ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ, Μπαλωμένος, απέκρουσε το δικό του πέναλτι, χαρίζοντας το τρόπαιο στους Θεσσαλονικείς.

Με το τελικό 7-6 ο ΠΑΟΚ σήκωσε την κούπα του πρωταθλητή στη Λάρισα!